Co je VPS a jak se liší od klasického sdíleného webhostingu?

Přemýšlíte, jaký hosting si vybrat pro váš webový projekt? Váháte, zda vám stačí klasický webhosting, který je levnější, nebo byste si měli připlatit za VPS? Netušíte, jestli vůbec zvládnete správu VPS, protože nemáte pokročilé technické znalosti? Pojďme si vyjasnit, jak se vlastně věci mají.

Webové stránky, WordPress, VPN, e-shop, e-maily atd. Tohle všechno lze provozovat na VPS a s dobrým výkonem třeba klidně všechno najednou.

Co je VPS?

VPS je zkratka z virtuální privátní server. Pokud si zaplatíte VPS, získáte prostor na fyzickém serveru, který sice sdílíte s dalšími uživateli, ale máte na něm vyhrazený vlastní píseček, na nějž vám nikdo jiný nesahá.

Virtuální servery jsou skvělé zejména v případě, že provozujete trochu větší webový projekt s vyšší návštěvností, nebo pokud se staráte o vícero projektů najednou. Pro digitální agentury nebo freelancery, již spravují portfolio projektů, jde o ideální řešení. Vždycky je totiž lepší mít jeden VPS a na něm vícero webů za jednu cenu, než si kupovat několik hostingových balíčků. Vyplatí se to z hlediska správy i financí.

Jaké jsou přesně rozdíly mezi webhostingem a VPS?

Prvním velkým rozdílem je rychlost. U webhostingu sdílíte prostor s dalšími klienty, což znamená, že vám mohou web zpomalovat. Jak jistě víte, pro uživatele internetu je rychlost načítání webu klíčová. Raději než aby čekali, zamíří ke konkurenci. Nedostupností své webové služby si moc dobrou pověst nevybudujete. U VPS se tohle nestane, navíc máte jednoduchou možnost škálování. Kdykoliv budete potřebovat, můžete si navýšit výkon.

VPS vám navíc dává svobodu, kterou webhosting nikdy nenabídne. Sami si můžete nainstalovat, co potřebujete, pracovat s libovolnými technologiemi.

Větší možnosti s sebou samozřejmě nesou také větší zodpovědnost. U VPS si musíte sami řešit zálohování a nastavovat řadu parametrů. Právě to ale některým uživatelům daleko více vyhovuje. A pokud mezi takové nepatříte, ještě nemusíte na VPS zanevřít. Mnozí poskytovatelé se snaží zákazníkům cestu k virtuálním serverům co nejvíce usnadnit. Dnes už tedy rozhodně neplatí, že pro provoz VPS potřebujete pokročilé technické znalosti. Záleží však na poskytovateli hostingu.

Spolehlivé VPS se snadnou správou

Vstříc svým zákazníkům vychází například Váš hosting. Klienti si chválí zejména rychlost, o té se kladně zmiňuje mnoho recenzí na Googlu i Facebooku. Je to dáno zejména tím, že Váš hosting dává na jeden server maximálně 8-10 klientů, takže zápis i čtení dat jsou dostatečně rychlé.

Vychválení si však zaslouží ještě jedna věc, a to přehledná a jednoduchá administrace. Ve VPS centru si zvládnete svůj virtuální server nastavit i tehdy, když nemáte technické znalosti. Nepotřebujete žádné SSH připojení, konfiguraci zvládnete přes prostředí přístupné skrz webový prohlížeč. Zcela jednoduše nastavíte také zálohování, klidně na Dropbox. A kdyby se vám přece jenom něco nepodařilo, prostě se stačí obrátit na podporu. V ceně máte 60 minut správy měsíčně zcela zdarma.

Je levnější webhosting, nebo VPS? Typicky samozřejmě webhosting. Konkrétní cenový rozdíl se však stanovuje velmi těžko, protože vždy záleží na tom, co přesně si zaplatíte, respektive jaký balíček si vyberete. Poskytovatelé obvykle nabízí několik variant. Váš hosting vám dává úplně volné ruce. U svého VPS si zvolíte prostor od 10 GB do 350 GB, CPU od 3 Ghz do 8×3 Ghz, RAM od 2 GB až do 60 GB. Od všech těchto parametrů se pak odvíjí konečná cena. Nejste svazováni žádnými přednastavenými balíčky a v případě potřeby je samozřejmě možné výkon kdykoliv flexibilně navýšit. To se bude hodit, jak se váš projekt bude postupně rozrůstat.