Android vs. iOS. Jsou iPhony bezpečnější než jiné telefony?

Ještě nedávno hackeři a kyberzločinci směřovali většinu svých útoků na stolní počítače a notebooky. Dnes se však stále častěji zaměřují na chytré telefony nebo tablety. Proto byste si měli položit otázku, „který operační systém je nejbezpečnější?“

Hackeři stále více útočí na naše mobilní zařízení, protože přes ně častěji platíme v online bankovnictví, nakupujeme v e-shopech nebo se přihlašujeme na sociální sítě a sdílíme citlivá data. Bezpečnost přitom tolik neřešíme.

Schválně, máte ve svém mobilním telefonu nainstalovaný antivirus?

Podle průzkumů odpoví ano pouze 50 % uživatelů. Zatímco v případě notebooku to je více než 80 %. I proto jsou telefony snadnějším cílem a volba bezpečného operačního systémuse stává stále důležitější.

Android nebo iOS?

Možná už jste se setkali s jasným názorem, že Apple iOS je bezpečnější než Android. Tento uzavřený systém totiž neposkytuje svůj kód developerům pro vývoj aplikací. Ani vlastníci iPhonů nebo iPadů nemohou prostředí modifikovat. Nabourat se do iOS proto pro hackery představuje o něco těžší úkol.

Systém Android od Googlu to má přesně naopak. Díky open source kódu se v podstatě kterýkoliv uživatel může v systému „vrtat“. A čím hlouběji vrtá, tím zvyšuje riziko, že vytvoří chybu, kterou hackeři využijí.

Android také používá více uživatelů. Drtivá většina všech zařízení s výjimkou iPhonů totiž běží právě na systému od Googlu. Představte si všechny Samsungy, Huawei, Xiaomi, Motoroly a další zařízení. V porovnání s těmito počty je množství iPhonů zanedbatelné. A pro hackery tím pádem méně zajímavé.

App Store = nižší šance stáhnout vir

Oba operační systémy mají své oficiální platformy na stahování schválených aplikací – Apple používá App Store, uživatelé Androidu zase Google Play. Aplikace v App Store však podléhají přísnějším podmínkám přijetí. V Google Play zkrátka existuje vyšší šance, že se do něj hackerům podaří dostat aplikaci s nekalým účelem.

Už jenom proto, že v roce 2020 stáhnete v App Store celkem 1 960 000 aplikací, zatímco Google Play jich nabízí o téměř milion více – 2 860 000. To je skoro o 50 % víc potenciálně nakažených aplikací.

Fakt, že na Androidu běží zařízení různých výrobců, přináší další problém. Někteří vývojáři svým vlastním softwarem a úpravami zkrátka zajistí větší bezpečnost než jiní. V případě zařízení Apple vždy víte, na čem jste.

foto / istyle.cz

Všeobecně se tedy dá říct, že systém iOS je bezpečnější než Android, pokud ho používáte správně. A ke správnému použití patří pravidelná aktualizace. Nový iOS 14 přináší ještě větší zabezpečení:

● Vždy, když aplikace používá kameru nebo mikrofon, vás iOS upozorní.

● Aplikace nemusí znát přesné místo, kde se nacházíte, ale pouze oblast.

● iOS vás upozorní na možný únik vašeho hesla.

● Systém anonymizuje připojení k veřejným Wi-fi.

● Získáte více informací o tom, jak aplikace využívají vaše data.

● Operační systém ztíží trackování vaší aktivity v internetovém prohlížeči Safari.

Systém od Applu využívá například nejnovější iPhone 12 nebo jeho odlehčená verze iPhone 12 mini.

Autor článku: Martin Knižátko