Neúspěšný test ruské rakety RS-28 Sarmat. Výkonná balistická raketa, která doletí do USA za 14 minut

Rusové během návštěvy amerického prezidenta Joea Bidena v Kyjevě provedli s největší pravděpodobností neúspěšný test mezikontinentální balistické rakety RS-28 Sarmat, známé také jako Satan II, jak píše server Business Insider. Vysvětlujeme, co je to za raketu.

Rusko mělo USA předem informovat o svých plánech vyzkoušet raketu schopnou nést jaderné hlavice. Podle jednoho z amerických představitelů test nepředstavoval pro USA žádnou hrozbu a země jej nevnímá „jako anomálii nebo eskalaci“.

Američtí představitelé se navíc domnívají, že pokud by byl test úspěšný, Vladimir Putin by na něj upozornil v úterním projevu o stavu země. Jak bylo dosud jeho zvykem. Ruský prezident pouze uvedl, že pozastaví účast své země ve smlouvě o snížení počtu jaderných zbraní New START se Spojenými státy.

RS-28 Sarmat je ruská mezikontinentální balistická raketa, která nahradí mezikontinentální balistickou raketu R-36M, známou také jako SS-18 Satan. Vývoj RS-28 Sarmat byl zahájen v roce 2009, jak uvádí server Military Today. Rusové hledali náhradu za tuto raketu, neboť R-36M byla původně vyvinuta a vyráběna na Ukrajině, v závodě Južmaš v Dněpropetrovsku. Ukrajinci dodávali součástky a pomáhali při servisu těchto raket. Rostoucí napětí mezi zeměmi znemožnilo pokračování spolupráce v této oblasti.

Nová ruská mezikontinentální balistická raketa spatřila světlo světa v roce 2018, její letové zkoušky proběhly v roce 2020 a výroba začala v roce 2021. První start rakety RS-28 Sarmat se zase uskutečnil v dubnu 2022 z kosmodromu Pleseck na severu Ruska. Putin zároveň oznámil, že Moskva plánuje vyrobit 46 těchto raket. V roce 2022 podepsalo ruské ministerstvo obrany smlouvu na dodávku RS-28 Sarmat.

Podle dostupných informací je RS-28 Sarmat střela o délce 36,3 m a průměru 3 m, která se odpaluje ze sila. Očekává se, že její dolet bude přibližně 11 000 km. (i když některé zdroje uvádějí až 18 000 km). Podle Rusů může raketa letět rychlostí 20,7 Machu, tedy asi 25 000 km/h, a nést jadernou nálož o síle 8 megatun, stejně jako zasáhnout cíle kdekoli na světě a obejít všechny protiraketové systémy.

Zdroj: redakce, businessinsider.com, military-today.com