Nad Ukrajinou se objevilo záhadné letadlo s francouzskými bombami AASM Hammer

Nad Ukrajinou se v minulých dnech objevilo záhadné letadlo, které převáželo bomby AASM Hammer. Podle webu Defense Romania se jedná o Su-27, což je zase důkazem, že Ukrajinci k převážení francouzských bomb upravili nejen MiG-i-29.

Ukrajinci již pravidelně používají bomby AASM Hammer, jejichž přesun na frontu z Francie byl oznámen na začátku roku 2024. Kyjev by měl být do konce letošního roku zásoben zhruba 600 bombami, které budou přesunuty v dávkách v následujících měsících. K prvnímu zdokumentovanému použití francouzských zbraní došlo již v březnu, přičemž krátce poté se na internet dostaly fotografie zachycující ukrajinský MiG-29, nad nímž se vznáší AASM Hammer.

Nyní se na web dostala další fotografie, rovněž unikátní, neboť zachycuje stíhačku Su-27 s francouzskou municí. Jedná se o první takový případ. Dříve neexistovaly žádné důkazy o tom, že by ukrajinská armáda používala k přepravě bomb jiné letouny než MiG-i-29. Jak se však ukazuje, Su-27 mohou působit i jako nosiče bomb.

Francouzské zbraně na Ukrajině

Bomba AASM (Armement Air-Sol Modulaire Highly Agile Modular Munition Extended Range) je systém, který je svými schopnostmi podobný americkému JDAM/ER. Francouzské moduly jsou ve skutečnosti určeny k integraci se standardními pumami Mk 82/83/84 o hmotnosti 225, 450 a 900 kg. 

Oproti bombám JDAM jsou francouzské bomby vybavena raketovým motorem, což je výrazné zlepšení oproti jejich americkým protějškům. Umožňuje nosičům pum shazovat bomby z malé vzdálenosti – a zároveň se tím odhaluje důležitá výhoda, že je možné bombu AASM skrýt před nepřátelskými radary. To je způsobeno jevem známým jako radarový horizont.

V základní variantě nesené ukrajinskými letouny je puma vybavena dvěma navigačními systémy: satelitním a inerciálním. Naproti tomu další dvě varianty mohou být vybaveny přesnými hlavicemi s přesností nastavenou na maximálně jeden metr.

Naproti tomu letoun Su-27, u něhož bylo zaznamenáno odpálení bomby, je stíhací letoun vyráběný od roku 1980, poháněný dvěma dvouproudovými motory Saturn Liulka AL-31F. Každý z nich zaručuje tah více než 75,5 kN a urychlují na rychlost přibližně 1,3 Ma (asi 1 300 km/h) u hladiny moře a maximálně 2,3 Ma (asi 2 400 km/h) ve velkých výškách. Do 10 uzlové výzbroje se zase vejde maximálně 6 tun munice.

Zdroj: redakce, defenseromania.ro, Wikipedia